radiátor szerelés

Laikusoknak a vízvezeték szerelésről

A vízvezeték szerelés fontos, kihagyhatatlan része mind egy új lakás építésének, mind adott esetben egy meglévő felújításának. A víz- gáz és fűtésszerelő gyakorlatilag három fontos szerepkört lát el önmagában a felújítási munkák során, ráadásul ezek a feladatok nem feltétlenül egymás után következnek. A régi - sok esetben ólom - csövek cseréjére viszonylag hamar sor kerül, hiszen ezek vagy a burkolatok alatt, vagy a falban húzódnak, míg pl. a csaptelepek bekötését a folyamatok vége felé szokták elvégezni.


Nem csak felújítási munkák során lehet szükségünk vízszerelőre. Gyakran okoznak gondot csőtörések, csőrepedések, elfagyott kerti csapok is. Ezek javítására szintén egy vízszerelőt kell segítségül hívni. Csőtörés esetén sokszor szabad szemmel nem lehet látni, hogy a csőszakasz melyik részén van a szivárgás. Ilyenkor olyan szakemberre van szükség, aki műszerek segítségével lehetőleg bontás nélkül képes meghatározni a csőtörés pontos helyét.


Mikor forduljunk vízszerelőhöz?

• Csaptelep szerelés: meghibásodott, csöpög a csaptelep, új csaptelepet felszerelése

• WC szerelés: meghibásodás WC tartály javítása, cseréje, WC csésze csere, WC csészébe esett tárgyak eltávolítása

• Bojlerszerelés, karbantartás

• Társasházi lefolyó és nyomó vezetékek javítása, cseréje

• Csőtörés javítás, csőrepedés megszüntetése

• Mosógép, mosogatógép bekötés

• Vízóraszerelés, vízóracsere, mellékvízmérő és locsolási vízmérő cseréje

• Kádak, zuhanyzók, mosdók cseréje

• Csatornatisztítás


Bojlerek, kazánok javítása, karbantartása

Az évenkénti átvizsgálással sok kazán és bojler meghibásodás megelőzhető lenne. A karbantartással egyrészt megóvjuk készülékünket a nagyobb károsodástól, másrészt a hatásfoknöveléssel akár spórolhatunk is. A bojlerek javításával vízszerelő foglalkozik.


Bojler, leggyakoribb javítási munkák


1. Magnéziumvédő anód csere:

A villanybojlerekben található aktív anód (korrózióvédelmet lát el) átlagos használat mellett 1,5-2 év alatt elvízkövesedik, az anód elfogy. Ha nem szeretnénk, hogy bojlerunk belső zománc tartálya korrodáljon, kilyukadjon akkor az anódot 1,5-2 évente cserélni kell.


2. Merülőcső cseréje a meleg víz oldalon:

A meleg víz hasonlóan a meleg levegőhöz felfelé törekszik, ebből kifolyólag a bojler tartályának a felső részében összpontosul. Alap esetben a merülő cső innét venné a meleg vizet, korridált vagy elrepedt állapotban éppen a hidegebb részekből fogja szedni a vizet, aminek az lesz a hatása, mintha elfogyott volna a melegvíz.


3. Bojler nyomáscsökkentő:

A nyomáscsökkentőben van egy feszítő rugó, ami az évek használata alatt elkopik, elgyengül. A víz felmelegítésének során annak térfogata megnő és így a tartályban lévő nyomás is. Van egy bizonyos nyomás szint, aminek elérésekor a biztonsági szelep kinyit, hogy a felesleges víz távozhasson. A szelep folyamatos engedése azt jelzi, hogy a nyomáscsökkentő meghibásodott.


4. Bojler fűtőszál csere:

A villanybojlerek fűtőszála vízkőképződésnek van kitéve. Vízkőmentesítéskor, ha a fűtőszálon repedések vannak, ki kell cserélni.


5. Alaplap és fűtőszáltömítés csere:

Az alaplap és fűtőszáltömítések a nagymértékű vízkőképződéskor mennek tönkre. Amikor a fűtőszálat és környékét ellepi a vízkő a hőkorlátozó rosszul érzékeli a víz hőmérsékletét. Így a bojlerben túlmelegszik a víz. A forró víz hatására a tömítések szétégnek, megégnek, mely csöpögéshez vezet.


Kazánok gyakori hibái

A kazánokat évente gázszerelővel át kell vizsgáltatni, így sok hiba megelőzhető és növelhető a gázkészülék élettartama. A karbantartás első lépése a fűtőberendezés, gázkazán felülvizsgálata. Ha elhanyagoljuk a hőcserélő, az égőfej tisztíttatását, akkor idővel ezek a kazánok túlzott mértékű szénmonoxidot fognak termelni.


A gázszerelő karbantartáskor átvizsgálja a kazánt, a gázvezetékeket, ellenőrzi a berendezés helyes működését és kizárja a gázszivárgás veszélyét. Érdemes minden évben a téli szezon előtt ellenőrizni, hogy a kazán megfelelően működik-e. Ezt az ellenőrzést a gázszerelő elvégzi, szükség esetén javítja, cseréli a meghibásodott alkatrészt.


Gázkazánoknál, fűtési rendszereknél is szükség van vízkőmentesítésre. A fűtési rendszer feltöltése, utántöltése során kemény víz kerül a hálózatba. A kemény vízből a kalcium és magnézium kiválik. A kiválás a kazántestben a legintenzívebb, mivel ez a legmelegebb pont. A vízkő itt folyamatosan növekszik mely hőszigetelést hoz létre a fűtőfelületen. A rossz hőátadás miatt magasabb lesz a távozó füstgázhőmérséklet (romlik a hatásfok). Ez a jelenség a vízkövesedés végső szakaszában tönkre teheti a kazánlemezt, a hőcserélőt. A hőfok ingadozás miatt a képződött vízkőréteg megrepedezik és egyes darabjai leválnak és eljuthatnak olyan szerkezeti részekhez, ahol különböző hibákat okozhat, például a szivattyúhoz, a váltószelephez.


Mit tehetünk vízkövesedés ellen?

A kazánt, a hőcserélőjét egy erre a célra gyártott berendezéssel mossuk át. Ez a vízkőmentesítő vagy más néven savazó készülék, mely vegyszer segítségével átmossa a hőcserélőt, a kazántestet. Kioldja a lerakódott vízkövet, lerakódásokat. A tisztítás után fűtőberendezésünk úgy fog működni, mint újkorában.


Radiátor/konvektor csere

A gázkonvektorokat akkor használjuk, ha a helyiségeket teljesen külön akarjuk fűteni vagy nincs meg a lehetőség a központi fűtés kialakítására. A gázkonvektorok alkalmasak kisegítő fűtésként is, olyan helyen ahol nincs szükség rendszeres fűtésre. Előnye a gázkonvektoroknak, hogy a téli időszakban, (pl. nyaraló) nem kell leengedni, ha szükség van a melegre azonnal indítható.


A konvektor cserére is vonatkozik, hogy azonos teljesítmény megtartása mellett, nem engedélyköteles. Viszont a konvektor áthelyezése esetén már gáztervet kell készíttetni és engedélyeztetni is kell.


Abban az esetben is, hogyha egy régi konvektoros fűtést szeretnénk egy modern, központi fűtési rendszerre cserélni, szükség lesz a különböző engedélyek beszerzésére. Első lépésben a gáztervet kell elkészíttetni, jóváhagyatni. Ezt követően a fűtésszerelő elvégezheti a szerelési munkákat, szükség esetén a kéményes a kéménybélelést, majd jöhet a kéményseprői szakvélemény. Amint azt kézhez kapjuk, a gázkazánt üzembe lehet helyezni.

A fűtési rendszer tervezésekor gondosan kell figyelni az adott lakás vagy ház fűtési igényére. Amennyiben nem sikerült ezt jól méretezni, a radiátorok cserére szorulhatnak.


A radiátorcserét a fűtésszerelők a következő módon végzik:

• lebontják a régi radiátorokat

• leveszik a régi elzárókat

• leszerelik a régi radiátortartókat

• a régi csövekre felteszik az átkötést

• felteszik az új elzárókat

• felteszik az új radiátorokat

• feltöltik a rendszert vízzel.


Központi fűtés

A központi fűtés lehet: házközponti, ahol az épületben egy kazán adja a meleget, lakásonként beépített kazános megoldás is.


A központi fűtésnél főleg a melegvíz-üzemű radiátoros fűtést, vagy padló- fal, ritkábban plafonfűtést használnak. Minél kisebb egy helyiség, annál kisebb lesz a használható hűtőfelület. Ebből kifolyólag érdemes lesz minél magasabb hőfokú vizet keringetni a rendszerben, a magasabb hőleadás végett. Padló és falfűtéses rendszereknél éppen ellenkezőleg szokták a keringetési hőfokot beállítani. Ezekben a rendszerekben a nagy fűtőfelület miatt, a 40 fokos víz elegendő is tud lenni.