fogorvosi rendelés

Hogyan vigyázzunk a fogainkra

Ha már fogászatra kell menni, érdemes olyan hozzáértőt választani, akiben megbízunk. Mivel amúgy is nehezen veszi rá magát az ember, hogy akár csak egy egyszerű fogtöméssel is, de elmenjen a szakemberhez, akkor talán segít ebben, ha tudjuk, hogy olyan fogorvos veszi kezébe kezelést, akiről legalább tudjuk, hogy érti is a dolgát. Igaz, nincs mindig ismeretség, de akkor érdemes a rendelőben érdeklődni a többi betegtől, hogy kinek mi a véleménye, néha ez is elég. Vannak sajnos komolyabb esetek is, amikor nem csak egy sima töméssel kell szakemberhez fordulni.


Ha a hiányzó fogunkat szeretnénk pótoltatni

Amikor valamilyen oknál fogva ki kell húzni egy vagy több fogunkat érdemes pótolni azt. Sajnos ez a fajta beavatkozás költséges, de lényeges különbségek vannak a bizonyos eljárási módok között, így van lehetőség választani. Maga a beültetés igaz egy kisebb műtétnek minősül, mégis elvégezhető egy helyi érzéstelenítéssel. Lássuk milyen fogpótlási lehetőségek közül lehet választani.

fogimplantátum behelyezése
Implantátum

Nagy előnye, hogy nem kell a szomszédos fogainkat lecsiszolni, ami sokunk szemében igen fontos. Itt előbb beültetnek egy csavarszerű titánból készült „műgyökeret. (egyszerre több ilyet is meg lehet csinálni) miután ez megtörtént, összevarrják az ínyünket felette. Erre azért van szükség, hogy a csont teljesen benője az implantátumot, ezáltal biztosabb lesz a tartása. Ez az idő sajnos hetek, de ha türelmesek vagyunk, akkor megéri, mert utána már alkalmas is arra, hogy a porcelán koronát felhelyezzék és úgy fog kinézni, mint az eredeti fogunk. Az árat tekintve drága, de ha úgy vesszük nem kerül többe mint pár éve és ennek a szavatossága is igen tartós.

Híd

A híd egy vagy több hiányzó fog együttes pótlására szolgál. Egyszerűbb esetben 3 fogból áll egy ilyen. A hiányzó fog két szomszédos fogaira ráhúznak egy úgynevezett hidat, ami középen átíveli az éppen hiányzót. A rágóerőt ezután már nem a nyálkahártya viseli, hanem maga a híd két pillére, ami alatt az ép fog van. Mielőtt ezt a megoldást válasszuk meg kell vizsgálnia a fogorvosnak, hogy alkalmasak-e a szomszédos fogak a híd felépítésére. Nagy előnye, hogy gyors az elkészítése, hátránya viszont, hogy csiszolni kell a szomszédos fogakat, ami nagyban elősegíti, hogy idővel elkezdenek romlani, vagy az is előfordulhat, hogy a fogíny begyullad. A hidak általában porcelánból készülnek.

Csiszolás nélküli fogpótlás

Ez egy újfajta alternatív megoldás, amit egy csiszolás nélküli úgynevezett inlay híd segítségével végeznek. Azért nem szükséges, hogy lecsiszolják a szomszédos fogakat, mert maga a híd, amit alkalmaznak hozzá, egy nagyon masszív merevítő rostokból álló anyagból készül. A szomszédos fogakban csak üregeket készítenek, amibe „kapaszkodni” fog a pótlás. Miután lenyomatot vettek itt is, elkészítik az inlay hidat, ami két fülszerű nyúlvánnyal kapcsolódik a szomszédos fogakhoz, ezzel biztosítja a rögzítését. Azoknak ajánlják, akik az implantációs fogbeültetésnél kedvezőbb áron szeretnék megoldani a fogpótlást, vagy ha a szomszédos fogak elég nagy mértékben tömöttek.

Kivehető fogpótlás

Kivehető fogpótlásnak nevezik azt az eljárást, amikor a beteg egyedül is képes arra, hogy kivegye a hiányzó fogak helyére elkészített protézist. Igen nagy előkészületet igényel ez az eljárás. Miután az összes olyan beavatkozást elvégeztek, ami szükséges volt még hozzá, leveszik a lenyomatot és elkészítik a páciens saját új műfogsorát az új műínnyel együtt.


Előnye, hogy tisztántartása sokkal jobban megoldható és esztétikus. Hátránya, hogy újra meg kell tanulnia rágni a betegnek. Fontos tudni erről a fogpótlásról, hogy tisztítófolyadékban kell tárolni a műfogsort, mert különben kiszárad és eldeformálódhat. Anyaga lehet fém, műanyag, vagy mindkettő.

A leggyakoribb fogínyproblémák

Szerencsés esetben, ha időben ismerjük fel a fogínyproblémát, akkor az igen könnyen kezelni tudják. A legfontosabb és a legelső amit tenni tudunk, ha észleljük, hogy az ínyünkkel valami baj lehet, ha elmegyünk a fogorvoshoz, vagy egy dentálhigiénikushoz és a fogköveinket leszedetjük.


A fogkő a lepedékekből kialakult kemény anyag, ami a fogra rárakódik. Ha ezt nem kezdjük el időben kezeltetni, akkor ez sajnos a fogunk elvesztéséhez is vezethet. A fogínyproblémák leggyakrabban kiváltó oka, hogy a nem kellőképpen tisztántartott fogakra illetve a fogíny vonala alatt egy baktériumokkal teli „réteg” keletkezik, ami gyulladást okozhat. Ez a legelső tünete.


    A fogínygyulladást számos tényező befolyásolhatja, illetve elősegítheti:
  • Elhanyagolt fogtisztítás
  • Dohányzás
  • Helytelen táplálkozás
  • Néhány gyógyszer
  • Terhesség
  • Hormonális változások

A betegségek nagy részében az első jel, ami utal arra, hogy valami nincs rendben az a fájdalom. A fogínygyulladás esetében azonban ez nem mondható el. Ezért is fontos, hogy az első tünetekből felismerjük a problémát, amelyek: fogínyvérzés, érzékenység, rossz szájszag

Esztétikai fogászat

Amikor nem vagyunk teljesen megelégedve a fogaink kinézetével, legyen az a színe vagy a formája stb. Akkor az úgy nevezett esztétikai fogászathoz fordulunk. Ez egy viszonylag új terület, ami a mai modern eszközöknek és technológiáknak köszönhetően igen gyorsan fejlődik.


Az egyik igen kedvelt esztétikai beavatkozás az porcelán héj. Ezt úgy készítik, hogy lenyomatot vesznek a fogainkról. Miután ez megtörtént pár milliméter zománcot is eltávolítanak a normál fogainkról. Erre azért van szükség, hogy miután elkészült a porcelán héj, fel tudják helyezni azt egy speciális ragasztóval. A végén kap még egy polírozást és már gyönyörű mosollyal büszkélkedhetünk. Annak, hogy nem fog leválni a héj a fogunkról, minimális esélye van, de persze előfordulhat.

Fogszuvasodás megelőzése

Amint kibújik az első fogunk, abban a percben elkezdődik a romlásának lehetősége is. Sok minden van, ami rásegíti, hogy szuvasodásnak induljanak:


  • Genetikai adottság (bár ez igen ritka)
  • Cukros üdítő
  • Nyalóka
  • Helytelen tisztántartás
  • Fogorvosi ellenőrzés elhanyagolása stb.

Sok mindennel tudjuk segíteni azt is, hogy ez a folyamat ne induljon meg.


  • Sok zöldség
  • Helyes és rendszeres fogmosás
  • Rendszeres fogorvosi ellenőrzés
  • Sajt fogyasztása (magas a kalcium tartalma)
  • Cukros ennivalók mellőzése vagy legalábbis csökkentése
  • Szájápolás

Nagyon fontos, hogy már kiskorban szoktassuk hozzá a gyerekeinket a helyes és rendszeres fogmosáshoz. Mindig a kornak megfelelő fogkefét illetve fogkrémet használjunk. Ha már megvan a baj, akkor sem kell kétségbe esni, mert a mai technikáknak köszönhetően észrevétlenek tudnak maradni a tömések is, viszont azokra ugyan úgy kell vigyázni, mintha semmi baja nem lenne a fognak, mert szintén el tud romlani alatta vagy mellette a többi fogunk is. Mivel a szájápolás szintén hozzátartozik a fogak tisztántartásához, ezért erről sem szabad megfeledkezni. Ha mindent betartunk úgy, ahogy azt kell a fogainkkal kapcsolatosan, akkor nem azt mondjuk, hogy biztosan semmi baja nem lesz, mert ez nem lenne igaz, hanem, hogy sokkal kevesebb az esélye, hogy romlásnak fog indulni. Érdemes vigyázni fogainkra, mert egy életre szükségünk van rá és sajnos nem nő másik!