Csőtörés bemérés: amikor a hagyományos módszerek csődöt mondtak

Az újépítésű házaknál ez szinte már elvárt, de a régi lakások és házak felújítása során is előszeretettel rejtik el a víz, a fűtési és csatornacsöveket a falba, gipszkarton lemezek közé, vagy a burkolatok alá. Ez természetesen érthető, hiszen a különböző vezetékek és csövek látványa nem túl szemet gyönyörködtető.


Csőtörés, vagy más vízveszteséget okozó meghibásodás esetén azonban éppen a rejtett csövek nehezítik meg a hibahely behatárolását. A vízszivárgás ugyanis sok esetben nem hagy szemmel látható nyomot a falakon, plafonon vagy a burkolatokon, így a szivárgás pontos helyét nem könnyű megtalálni.


Csőtörés jelei: mikor gyanakodjunk csőtörésre

Társasházak esetén, az egyik legtipikusabb probléma, amikor a szomszéd, vagy az alsószomszéd jelzi, hogy lakásában vizesedik a fal, vagy a plafon. Bár az eredmény szemmel jól látható, a probléma forrását nem minden esetben egyszerű megtalálni.


A különböző évtizedekben épült lakásokra, más-más építészeti megoldások jellemzőek. A felhasznált építészeti anyagok, szigetelések és rétegrendek ismerete is szükséges lehet ahhoz, hogy a szakember meg tudja találni a szivárgó csőszakaszt.


Szintén tipikus jelenség, amikor úgymond „pörög a vízóra”. Hogyha minden fogyasztó el van zárva és a vízórán továbbra is átfolyik a víz, akkor szinte biztosra vehető, hogy a lakás vagy ház területén valahol szivárgás van. A vízórában nincsen külön motor, az átfolyó víz mozgatja a kerekeket.


Amikor a főmérő és az almérő eltérő értéket mutat, a csőtörés keresését érdemes a két mérőpont közötti szakasz átvizsgálásával kezdeni.


Persze nem szokás ok nélkül a vízórákat nézegetni, így sokakat az aktuális vízszámla kézhezvételekor éri a váratlan meglepetés, a szokásosnál lényegesen magasabb, megnövekedett vízfogyasztás láttán.


A fűtési rendszerrel kapcsolatos problémák tipikus jele, amikor a kazán elveszíti a nyomást, a vizet újra kell tölteni. Hogyha a víz elfolyik a zárt rendszerből, biztosra vehető, hogy a fűtési rendszerben valahol szivárgás van.


Csőtörés keresés műszeres beméréssel

A rejtett csőtörések pontos felderítéséhez megfelelő műszerek, és hozzáértő szakember szükséges. Természetesen egy átlagos vízvezeték szerelő is meg tudja tippelni, hogy hol lehet a probléma, tévedése azonban súlyos helyreállítási költségeket vonhat maga után. A csőtörés bemérés egy speciális szakterület, a szükséges eszközök beszerzése nagyon költséges, használatuk komoly szakértelmet igényel.


Alapvetően 4-5 féle eszközzel, műszerrel rendelkezik egy jól felszerelt, a csőtörések bemérésére szakosodott szakember.


A korrelációs és az elektroakusztikus csőtörés bemérés segítségével, a vízszivárgás, vagy a csőtörés helyén, a csőrendszerből kiszökő víz által keltett zajt lehet mérni. Míg a korrelátor a csőszakasz két adott pontja közti vizsgálatot teszi lehetővé, a könnyen mozgatható talajmikrofonnal tetszőleges ponton lehet „hallgatózni”.


Általában a fűtési rendszerek, műanyag csőhálózatok, vagy olyan nagyobb területek beméréséhez, amikor a földben futó csövek nyomvonala nem ismert, a jelzőgázos bemérés alkalmazható. Nagy előnye a „hallgatózós” módszerrel szemben, hogy zajos környezetben is jól alkalmazható.


Nem csak csőtörések keresésekor, de házbővítés, melléképület építése, de akár csak egy faültetés előtt is érdemes lehet a földben futó víz- és gázvezetékek, kábelek nyomvonalának meghatározása. A nyomvonal kereső műszer segítségével mindenféle cső és vezeték helyzete feltérképezhető, legyen szó fémről, műanyagról vagy betonról.


Padlófűtési és melegvizes rendszerek vizsgálatához nagyon hasznos eszköz a hőkamera. A hőkamerás vizsgálat kimutatja, hogy a meleg víz hol hagyja el a cső nyomvonalát, valamint azt is, hogy mekkora területen folyt ki. Ez utóbbi hasznos információ annak eldöntésére, hogy helyreállításkor mekkora területen kell a burkolatokat megbontani és javítani.


A szennyvízcsatorna vizsgálatának kedvelt eszköze a csatornakamera. A konkrét meghibásodásokon túl, a csatorna általános állapotáról is képet kapunk a kamerás csatornavizsgálat során, ami segíthet a komolyabb meghibásodás megelőzésében is.


Árak: mennyibe kerül a csőtörés bemérés?

A csőtörés bemérés ára általában nem egy fixen megadott összeg, hiszen az elvégzendő munka nagyban függ az aktuális körülményektől. Dugulás esetén például nem mindegy, hogy építési kötőanyag, benőtt gyökérzet vagy háztartási szennyeződés okozza a problémát.


Az sem mindegy, hogy mennyire ismert a csőrendszer szerkezete, nyomvonala, a csövek anyaga. Ipari területek vizsgálatára szintén egyedi árazást szoktak adni.


Tapasztalataim szerint, egy társasházi lakás esetén átlagosan 25-50e Ft-tal lehet számolni, hogyha nincs szüksége nyomvonalkeresésre, nyomáspróbára vagy jelzőgáz használatára. Ezek külön-külön még további 20-30e Ft-tal meg tudják dobni a végösszeget.


A kamerás csővizsgálat ára 12-15e Ft körül kezdődik, ezért nagyságrendileg 4-5 folyóméter csőszakasz vizsgálatát kapjuk. Amennyiben ennél hosszabb a vizsgálandó csővezeték, úgy erre rá fog jönni kb. 1200-1500 Ft/folyóméter extra költség.